menu

Zagrożenia związane z resuscytacją

Jeszcze niedawno, omawiając proces resuscytacji, zainteresowanie skupiano głównie na osobie poddawanej zabiegom ratunkowym, ostatnio jednak uwzględnia się też zagrożenia dla ratownika, zwłaszcza w świetle obaw o zakażenie HIV. Dotychczas nie ukazały się doniesienia o przeniesieniu HIV z ofiary na ratownika (lub odwrotnie) podczas wykonywania oddychania metodą usta-usta. Nawet jeśli wirus znajduje się w ślinie, najwidoczniej
tl_files/articles/samarytanka/maseczka 2.jpg nie przenosi się tą drogą, dopóki nie dochodzi do kontaktu krwi obu osób. W czasie [RKO] odnotowano jednak przypadki zakażenia gruźlicą i SARS. W związku z tym, że istnieją jednak zrozumiałe obawy o ewentualne zakażenie, osoby, które mogą stanąć wobec konieczności prowadzenia resuscytacji, powinny korzystać z dostępnych metod ochronnych. Może to być specjalna maska do prowadzenia sztucznego oddychania (wentylacja usta-usta) lub filtr umieszczony nad ustami i nosem ratowanego. Urządzenia te powinny spełniać następujące warunki: nieutrudnianie przepływu powietrza i niewytwarzanie dużej przestrzeni martwej (w której gromadzi się powietrze wdechowe i wydechowe). Nie wolno natomiast opóźniać podjęcia resuscytacji w celu znalezienia odpowiedniego urządzenia.
-Pamiętaj! Twoje zdrowie jest ważniejsze od zdrowia poszkodowanego.
-Warto zaopatrzyć się w podręczną maseczkę do sztucznego oddychania którą można nosić np. przy kluczach.
-ZAWSZE zakładaj rękawiczki jednorazowe przystępując do resuscytacji ponieważ kontakt krwi poszkodowanego z twoim "mikro uszkodzeniem skóry" może być fatalny w skutkach.
tl_files/articles/samarytanka/maseczka6.jpg tl_files/articles/samarytanka/maseczka 4.jpg
tl_files/articles/samarytanka/maseczka5.jpgtl_files/articles/samarytanka/maseczka 3.jpg